Nordic Melanoma Meeting 2025 – et historisk møte i Tromsø
I november 2025 var Norge vertskap for Nordic Melanoma Meeting (NMM) – en sentral faglig møteplass for melanom i Norden. Konferansen arrangeres annet hvert år, og fjorårets møte i Tromsø samlet fagmiljøer fra hele regionen.
Forskere, klinikere og internasjonale eksperter kom sammen for å dele ny kunnskap, diskutere klinisk praksis og se frem mot utviklingen av fremtidens melanombehandling. Fra Melanomforeningen deltok styreleder Kai og Monica Fagerlie, som begge opplevde konferansen som svært relevant og faglig nyttig.

En viktig del av gjennomføringen av årets konferanse var innsatsen fra Norsk Melanomgruppe, som har hatt hovedansvaret for arbeidet med å planlegge og være vertskap for Nordic Melanoma Meeting 2025 – under ledelse av Anna K. Winge-Main.
For Melanomforeningen er det også en stor styrke og glede at Anna er en del av vårt styre som fagmedlem. Hun representerer en unik kombinasjon av faglig tyngde, klinisk erfaring og engasjement, og bidrar til å sikre at vårt arbeid er godt forankret i oppdatert kunnskap og beste praksis.
Et møte som setter retning
Nordic Melanoma Meeting er en unik arena hvor forskere, klinikere og fagmiljøer møtes for å diskutere hvordan behandlingen av melanom utvikler seg – og hva som bør være neste steg.
Årets konferanse bar tydelig preg av et fagfelt i rask utvikling. Særlig én utvikling gikk igjen gjennom hele programmet: Melanombehandling er inne i et tydelig paradigmeskifte.
Immunterapi gis i økende grad før kirurgi (neoadjuvant behandling), kirurgiske inngrep tilpasses mer individuelt, og behovet for bedre pasientseleksjon blir stadig viktigere. Samtidig ble det tydelig at klassiske innsatsområder som forebygging og tidlig oppdagelse fortsatt er helt avgjørende.
Sterkt faglig utbytte
For Melanomforeningen var deltakelsen viktig både faglig og strategisk. Det gir oss mulighet til å:
- følge utviklingen tett der den skjer
- forstå hvordan behandlingstilbudet er i endring
- ta med oppdatert kunnskap tilbake til pasienter og medlemmer
Tilbakemeldingene fra våre representanter var tydelige:
Dette var en konferanse med høy kvalitet, relevante temaer og stort faglig utbytte.
Sammendrag – Nordic Melanoma Meeting (Tromsø)
(Basert på notater fra Monica Fagerlie)
10.–12. november 2025
Overordnet inntrykk
Konferansen bekreftet at melanombehandling er inne i et tydelig paradigmeskifte. Neoadjuvant immunterapi fremstår nå som et foretrukket behandlingsprinsipp ved høyrisiko resektabel sykdom, kirurgien er i ferd med å de-eskaleres, og behovet for bedre seleksjon av pasienter – både for behandling og forebygging – ble tydelig understreket gjennom alle tre dagene.
Samtidig viste flere presentasjoner at forebygging, tidlig oppdagelse og registerbasert kunnskap fortsatt er helt avgjørende dersom man skal lykkes med å redusere melanombelastningen i befolkningen.
Dag 1 – Rethinking Melanoma Treatment
Kirurgiens rolle er i endring og blir i økende grad en del av et helhetlig behandlingsforløp sammen med immunterapi. Tidlig henvisning og god pasientseleksjon ble fremhevet som avgjørende.
PRADO-studien ble presentert som et viktig eksempel på hvordan behandling kan tilpasses basert på individuell respons, med potensial for mindre kirurgi. Samtidig ble det understreket at mer forskning trengs før dette kan bli standard praksis.
Nordiske registerdata ble løftet frem som en stor styrke. Langsiktige data fra flere land gir unik innsikt i melanomrisiko og utvikling over tid. Blant annet ble det vist tydelige forskjeller i risiko mellom ulike yrkesgrupper, noe som understreker behovet for mer målrettet forebygging.
Data fra Sverige viser samtidig en nedgang i melanom blant yngre, noe som tyder på at forebygging faktisk virker.
Dag 2 – Immunotherapy Today and Tomorrow
Langtidsdata bekrefter at immunterapi gir varig effekt, særlig i kombinasjonsbehandlinger, men med økt risiko for bivirkninger.
Neoadjuvant behandling fremstår nå som mer effektiv enn behandling gitt etter operasjon, og gir samtidig viktig informasjon om hvordan sykdommen responderer.
Det ble også presentert nye funn innen vaksiner og immunrespons, inkludert interessante observasjoner knyttet til mRNA-vaksiner og behandlingsrespons.
Dag 3 – Targeted therapy og fremtidens behandling
Målrettet behandling gir fortsatt god effekt, men resistens er en utfordring. Nye tilnærminger innen celleterapi, inkludert TIL-terapi, viser potensial, men er foreløpig tilgjengelig kun gjennom studier.
Kunstig intelligens (AI) ble fremhevet som et viktig støtteverktøy i diagnostikk, men med klare begrensninger. Budskapet var tydelig: AI skal støtte – ikke erstatte – klinikeren.
Overordnede konklusjoner
- Neoadjuvant immunterapi er i ferd med å bli ny standard
- Kirurgi vil fortsatt være sentral, men mer tilpasset
- Adjuvant behandling reduserer tilbakefall, men effekt på total overlevelse er fortsatt usikker
- Forebygging og tidlig oppdagelse er fortsatt helt avgjørende
- Fremtidens behandling blir mer persontilpasset

Veien videre
Nordic Melanoma Meeting 2025 bekrefter at utviklingen innen melanom går raskt – men også at det fortsatt er store behov, særlig innen forebygging og tidlig diagnostikk.
For Melanomforeningen er det avgjørende å følge denne utviklingen tett, slik at vi kan bidra med oppdatert kunnskap, styrke pasientperspektivet og jobbe for bedre behandlingstilbud i Norge.
Mer om temaene

